НАУКОВА БІБЛІОТЕКА
    Національного університету
  "Києво-Могилянська академія"
Університет - це лише група будинків, зібраних навколо Бібліотеки... (Шелбі Фут)
Бібліотека Антоновичів

Пн.-Нд. 8.30-20.30

Бібліотека рідкісних і цінних видань

Пн.-Пт. 13.00-17.00
Сб., Нд. Вихідні

Б-ка ресурсного центру вивчення англійської мови

Пн. 8.00-13.00
Вт., Ср., Чт. 9.00-13.00
Пт. 8.00-13.00
Сб.-Нд. Вихідні

 

Довідкова служба

Пн.-Пт. 10.00-17.00
Сб., Нд. Вихідні

Американська бібліотека (4 корп.)

Пн.-Чт. 9.00-18.00
Пт.- 10.00-19.00
Сб.-Нд. Вихідні

Філологічна бібліотека

Пн.-Чт. 9.00-18.00
Пт. 9.00-17.00
Сб.-Нд. Вихідні

Адміністрація

Пн.-Пт. 9.00-18.00
Сб., Нд. Вихідні

Михайло Брик

Михайло Теодорович Брик (1941–2006) - видатний учений-хімік, доктор хімічних наук, професор, завідуючий кафедрою хімії та віце-президент з наукової роботи НаУКМА.

Народився у селянській родині в 1941 році в невеличкому селі на Тернопіллі. Науковою роботою захопився з другого курсу, навчаючись на природничому факультеті педагогічного інституту міста Кременця Тернопільської області. Багато працював на кафедрі хімії, писав дослідні роботи. Захоплення темою синтезу полімерів у тонких шарах на поверхні наповнювачів виявилося досить тривалим — протягом 20 років. Крім наукової роботи, професор М.Т. Брик вів значну науково-організаційну і педагогічну діяльність. Більше десяти років він викладав у Національному технічному університеті України "Київський політехнічний інститут", де мав єдиний в Україні навчальний курс "Мембрани і мембранні технології",  в останні роки також завідував кафедрою хімії в НаУКМА і викладав там курс загальної хімії. У 2000 році опублікував у співавторстві перший в Україні підручник для студентів екологічних спеціальностей "Фізико-хімічні основи технології очищення стічних вод". У 1982-1998 роках  М.Т. Брик був завідувачем відділу фізико-хімії мембран, а в 1974-1976 - заступником директора з наукової роботи в Інституті колоїдної хімії та хімії води НАН України. З 1998 року він обіймає посади проректора з наукової роботи, першого віце-президента і віце-президента з наукової роботи в НаУКМА.

Із 1982 року наукові інтереси Михайла Теодоровича сконцентрувалися на мембранах і мембранних технологіях. Цеглинки, закладені ним у фундамент радянської, а згодом вітчизняної мембранології, досить вагомі. На початку 80-х років вчений оприлюднив ідею про можливість створення мембран з особливими властивостями. Вона виникла після ознайомлення з дією не синтетичних, а біологічних мембран. Тоді він пропонував дві назви таких мембран: мембрани з гібридними функціями, або, зрозуміліше, мембрани з додатковими функціями. Його термін і закріпився в науці.

У 1984 році професор М.Т. Брик уперше в Україні організував роботу щорічних наукових семінарів "Український семінар із мембран і мембранних технологій", а з 1987 року організував і провів  кожних чотири роки наукові конференції з мембран і мембранних технологій. У 1992 році за ініціативою Михайла Теодоровича було засновано Українське мембранне товариство, президентом якого він був до останніх днів.

Під керівництвом професора М.Т. Брика захищено 9 кандидатських і одна докторська дисертація; кілька років він був членом експертної комісії ВАК України, членом учених рад із захисту докторських дисертацій в Інституті колоїдної хімії та хімії води НАН України, Інституті хімії високомолекулярних сполук НАН України, Національному технічному університеті України "КПІ". Професор М.Т. Брик був заступником головного редактора "Наукових записок НаУКМА" і водночас - головним редактором щорічного тематичного випуску "Наукові записки НаУКМА. Хімічні науки".

Своє шістдесятиліття Михайло Теодорович Брик відзначив працею над "Енциклопедією мембран" та монографією з хімії і фізико-хімії мембран. Його доробок складає понад 330 наукових праць, у тому числі 11 книг, понад 35 наукових оглядів, 25 патентів та авторських свідоцтв на винаходи.

Подвижницьку працю  Михайла Теодоровича Брика  відзначено  державною нагородою – почесним званням України — Заслуженого діяча науки і техніки (2005 р.), він мав і найвищу нагороду Могилянки — медаль імені Петра Могили (2004 р.)

 

Повернутись назад

 © 2011-2019, Наукова бібліотека Національного університету "Києво-Могилянська академія"