НАУКОВА БІБЛІОТЕКА
    Національного університету
  "Києво-Могилянська академія"
Університет - це лише група будинків, зібраних навколо Бібліотеки... (Шелбі Фут)
Бібліотека Антоновичів

Пн.-Нд. 8.30-20.30

Бібліотека рідкісних і цінних видань

Пн.-Пт. 13.00-17.00
Сб., Нд. Вихідні

Б-ка ресурсного центру вивчення англійської мови

Пн. 8.00-13.00
Вт., Ср., Чт. 9.00-13.00
Пт. 8.00-13.00
Сб.-Нд. Вихідні

 

Довідкова служба

Пн.-Пт. 10.00-17.00
Сб., Нд. Вихідні

Американська бібліотека (4 корп.)

Пн.-Чт. 9.00-18.00
Пт.- 10.00-19.00
Сб.-Нд. Вихідні

Філологічна бібліотека

Пн.-Чт. 9.00-18.00
Пт. 9.00-17.00
Сб.-Нд. Вихідні

Адміністрація

Пн.-Пт. 9.00-18.00
Сб., Нд. Вихідні

Колекція Українського технічно-господарського інституту у Мюнхені

2007 року Український Технічно-Господарський Інститут у м. Мюнхен (Німеччина) передав в дар бібліотеці видання та архів інституту. Це був вищий навчальний заклад політехнічного профілю, що постав у 1932 році як підрозділ Української господарської академії (УГА) в Подєбрадах, приватної вищої школи, заснованої з ініціативи Українського громадського комітету в Празі на підставі розпорядження міністерства хліборобства Чехословацької республіки від 16 травня 1922 року. УГА створювалася для надання фахової освіті молоді з України. Уряд країни зліквідував академію у 1935 році.

Після ліквідації академії УТГІ став самостійною установою, дав роботу викладачам, зберіг первинну структуру (три факультети — агрономічно-лісовий, економічно-кооперативний, хімічно-технологічний) та продовжив започатковану нею діяльність із підготовки спеціалістів.

В УТГІ працювало біля 70 викладачів, основу яких становив професорсько-викладацький склад Української господарської академії. Інститут видавав підручники, тексти лекцій чи посібники практично з усіх навчальних курсів.

У 1945 УТГІ припинив свою діяльність у Подебрадах і відновив функціонування у Регенсбурзі (Німеччина). Паралельно з діяльністю інституту в Регенсбурзі відкрито ветеринарний факультет у Мюнхені.

УТГІ за період 1945-50 років видав та перевидав 42 підручники. Серед них: О.Бочковський “Націологія”, А.Животко “Нарис історії української преси”, А.Яковлів “Цивільний процес”, “Торговельне право” та ін. Продовжував виходити періодичний орган “Вісті УТГІ”. Опубліковано ряд наукових збірників “Наукові записки УТГІ”. У цей період в інституті працювало багато відомих українських вчених, зокрема Г.Ващенко, Д.Дорошенко, П.Зайцев, М.Стахів, С.Драгоманів, А.Яковлів, Л.Окіншевич.

У Регенсбурзі інститут функціонував до 1949 року. Пізніше почався масовий виїзд професорсько-викладацького і студентського складу до США та Канади. З 1962 року функціонування інституту продовжується у складі Товариства Сприяння Українській Науці. Відсутність фінансової підтримки з боку держави та незначна підтримка з боку благодійників змушує інститут згортати свою діяльність. 15 грудня 2009 року було оприлюднено комунікат УТГІ про припинення членства у Товаристві та наукової діяльності загалом.

Архів інституту, що охоплює період діяльності інституту у 1930-1940-х роках було вивезено з Чехословаччини радянськими військами і сьогодні зберігається у Центральному державному архіві вищих органів влади. Архів, що відклався в установі після війни передано до бібліотеки НаУКМА.

Opens external link in new windowОписи архівного фонду "Український Технічно-Господарський Інститут"

Opens external link in new windowПовна підбірка періодичного видання "Вісті УТГІ" у цифровому форматі

Opens external link in new windowКолекція повністю представлена в електронному каталозі

Opens external link in new windowПрезентація про періодичні видання УТГІ 

Детальніше про колекцію – Ярошенко, Тетяна Олександрівна, До історії одного архіву : фонди Українського технічно-господарського інституту в Мюнхені -- відтепер у Могилянській книгозбірні / Тетяна Ярошенко. // Вісник Книжкової палати. - 2011. - № 1. - С. 25-28

 © 2011-2019, Наукова бібліотека Національного університету "Києво-Могилянська академія"