НАУКОВА БІБЛІОТЕКА
    Національного університету
  "Києво-Могилянська академія"
Час плинний - Києво-Могилянська академія вічна
Бібліотека Антоновичів

Пн.-Нд. 8.30-20.30

Бібліотека рідкісних і цінних видань

Пн.-Пт. 9.00-18.00
Сб., Нд. Вихідні

Б-ка ресурсного центру вивчення англійської мови

Пн. 8.00-17.00
Вт., Ср., Чт. 9.00-18.00
Пт. 8.00-16.00
Сб.-Нд. Вихідні

 

Довідкова служба

Пн.-Пт. 10.00-17.00
Сб., Нд. Вихідні

Американська бібліотека (4 корп.)

Пн.-Чт. 9.00-18.00
Пт.- 10.00-19.00
Сб.-Нд. Вихідні

Меморіальна бібліотека О. Пріцака (4 корп.)

Пн.-Пт. 10.00-18.00
Сб.-Нд. Вихідні

Адміністрація

Пн.-Пт. 9.00-18.00
Сб., Нд. Вихідні

Колекція Тараса Гунчака

Тарас Гунчак (нар.1932 р. у с. Старе Місто на Тернопільщині поблизу містечка Підгайці) – відомий українсько-американський історик і громадський діяч. Доктор філософії та професор Ратгерського університету у США, активіст наукового та громадського життя української діаспори у США. Із 1984 по 1995 рр. був редактором та співредактором відомого часопису «Сучасність», з 2004 – редактором щоквартальника «The Ukrainian Quarterly». Сфера наукових інтересів Т. Гунчака – українська революція 1917-1922 рр., політична історія України, Польщі та Росії ХІХ – ХХ ст.., українські визвольні змагання та ін.

Колекція документів, які Тарас Гунчак розпочав передавати до Наукової бібліотеки Національного університету «Києво-Могилянська академія» у 2014 році, значною мірою складається із архівних матеріалів. Ця частина переданих матеріалів Тараса Гунчака включає фотокопії та мікрофільми документів, з якими науковець працював у різних архівах світу, зокрема у Федеральному архіві Німеччини, Національному архіві США, Центральному державному історичному архіві України у Львові. Всього передано 120 стрічок із мікрофільмами та більше тисячі, часто багатосторінкових документів на паперовій основі.

Німецькі документи з Bundesarchiv’у представлені рапортами про Україну 1920-х років, про українське націоналістичне та комуністичне підпілля, а також про контакти Організації українських націоналістів з німецькою розвідувальною службою. Чимало документів канцелярій німецьких міністерств та відомств були вивезені після війни до США і зберігаються в Національному архіві США. Копії архівних документів з Інституту війни і революції Гувера (США) стосуються оку¬паційної політики гітлерівців на Україні. Крім того, значна частина документів - це копії Архіву громадських документів (Rublic Records Office) у К’ю Гарденс (Kew Gardens) у Лондоні, що стосуються доби української революції та висвітлює тему радянсько-британських відносин і проблему галицьких українців. Серед переданих Тарасом Гунчаком архівних матеріалів є також копії документів з колекції «Cosacica» Національного архіву Швеції в Стокгольмі.

Вищезгадані архівні матеріали стали основою для написання Тарасом Гунчаком наукових праць та розвідок, присвячених Українській революції 1917-1922 рр., українсько-польським взаєминам, історії Української повстанської армії та Організації українських націоналістів та ін. Частина цих документів опублікована Тарасом Гунчаком у кількох збірниках, редактором та співредактором яких був науковець.

Книжкова частина колекції Тараса Гунчака поки невелика за наповненням наповненням (лише 175 пр. на початок 2017 року), та репрезентує сфери інтересів науковця. Тут є видання присвячені українській революції 1917-1922 рр., правничі студії, публікації архівних матеріалів, рідкісні українознавчі праці. Серед інших видань, книгозбірня містить такі унікальні видання, як «Украинскій народъ в его прошломъ и настоящемъ» (перша енциклопедія українознавства, яка була видана в Петербурзі за ініціативи М.С. Грушевського), «Архивъ русской революции» (білоемігрантське російське видання, що видавав Ю. Гессен у відомому Берлінському видавництві «Слово» з 1921 по 1937 рр.), «Замітки і матеріяли до історії української революції : 1917-1920 рр.» П.Христюка, «Мої спомини про недавнє-минуле» Д.Дорошенка, «Шлях визволення» М.Шаповала, ««Trial of the major war criminals before the International Military Tribunal, Nuremberg, 14 November 1945 - 1 October 1946.» (42 томи архівних матеріалів з Нюрнберзького процесу) та інші. Колекція продовжує поповнюватися.

У 2013 році рішенням Вченої Ради НаУКМА Тарасові Гунчаку було присвоєне звання «Почесний професор Національного університету «Києво-Могилянська академія».

Колекцію представлено в Електронному каталозі.

Повернутися

 

 © 2011-2018, Наукова бібліотека Національного університету "Києво-Могилянська академія"