НАУКОВА БІБЛІОТЕКА
    Національного університету
  "Києво-Могилянська академія"
Бібліотека - серце університету
Бібліотека Антоновичів

Пн.-Нд. 8.30-20.30

Бібліотека рідкісних і цінних видань

Пн.-Пт. 13.00-17.00
Сб., Нд. Вихідні

Б-ка ресурсного центру вивчення англійської мови

Пн. 8.00-13.00
Вт., Ср., Чт. 9.00-13.00
Пт. 8.00-13.00
Сб.-Нд. Вихідні

 

Довідкова служба

Пн.-Пт. 10.00-17.00
Сб., Нд. Вихідні

Американська бібліотека (4 корп.)

Пн.-Чт. 9.00-18.00
Пт.- 10.00-19.00
Сб.-Нд. Вихідні

Філологічна бібліотека

Пн.-Чт. 9.00-18.00
Пт. 9.00-17.00
Сб.-Нд. Вихідні

Адміністрація

Пн.-Пт. 9.00-18.00
Сб., Нд. ВихідніСтароакадемічний (Мазепин) корпус НаУКМА, у якому розташовується Дослідницька бібліотека – перлина барокового мистецтва та архітектури. Він закладений за підтримки Івана Мазепи на території Братського монастиря 1703 року як навчальний будинок Академії. Вже 1704 року будівництво одноповерхової споруди було закінчено. 1739 року за наказом митрополита Рафаїла Зборовського корпус добудували. В результаті цих добудов, здійснених українським архітектором німецького походження Й.Г. Шеделем, будівля стала двоповерховою, з однобанною церквою Благовіщення. На другому поверсі з’явилися класи філософії та богослов'я, а також Конґреґаційна зала для студентських диспутів і загальноакадемічних зібрань.

Суттєво будинок перебудовували у 1860‑70-і рр.: було зроблено нинішні сходи до Конґреґаційної зали, замуровані вікна відкритих галерей, для потреб бібліотеки пристосували піддашшя. Будинок отримав різні фасади. Нижній ярус – з рідко розставленими віконними прорізами, широкими лопатками. Верхній поверх розділено спареними пілястрами, оформлено бароковими ліпними орнаментами. Частину нижнього поверху із закритими галереями було відведено для потреб створеного 1872 року при Київській Духовній академії Церковно-Археологічного музею. Завдяки сорокалітній самовідданій праці професора М.І. Петрова, цей Музей, що розмістився в шести залах будівлі, зібрав у своїх стінах значні скарби, які на сьогодні розпорошені: після 1917 року значна частина матеріалів потрапила до Лаврського музею культів та побуту Київської губполітпросвіти, а рукописи і книги - до Всенародної Бібліотеки України. Чимало речей під час різних переміщень зникло.

Донині на сходах до другого поверху знаходиться Opens external link in new windowкартина невідомого художника І половини ХІХ ст., із зображенням Староакадемічного корпусу, Академії, з усіма будівлями, церквою Благовіщення, собором, дзвіницею замість Циркульного корпусу.

1929 року будинок ззовні відремонтували та пофарбували у два тони. Тут розташовувалася до 1991 р. книгозбірня колишньої Київської Духовної Академії, що становила частину фондів Всенародної бібліотеки при Всеукраїнській Академії Наук (ВУАН). Бібліотека мала близько 158 тис. томів, серед яких були книги ще з  академічної книгозбірні часів Петра Могили. Для зберігання книжок по периметру стін верхнього поверху були зроблені шафи, висотою до стелі та вмонтовані у стіни. Також для сполучення першого і другого поверхів - гвинтові чавунні сходи. Під час проведення повітряного опалення у другій половині ХХ ст. збудували підвальне приміщення, а головний вхід закрили скляним тамбуром.

Староакадемічний корпус зберіг своє першопочаткове призначення, сьогодні він продовжує слугувати навчальним корпусом та бібліотекою. Тут і сьогодні струмує студентське, інтелектуальне життя, зокрема у Дослідницькій бібліотеці, відділі періодики, стародруків та книжкових колекцій, архіві.

25 вересня – 16 жовтня 2012 р. в Галерея Мистецтв імені Олени Замостян (Культурно-Мистецький Центр НаУКМА) відбулася виставка «До історії однієї будівлі: Староакадемічний (Мазепин) корпус Києво-Могилянської академії», на якій були представлені документи, схеми, зображення, присвячені історії Староакадемічного корпусу Могилянки від часів Івана Мазепи до сучасності. Фото з презентації - на Opens external link in new windowFlikr.

 © 2011-2019, Наукова бібліотека Національного університету "Києво-Могилянська академія"