Бібліотечна колекція Юрія Паславського (1922 - 1999) – це колекція трьох поколінь українців у США. Вона – пам’ятка духовного життя української родини. Як і багатьох інших наших краян, доля закинула Ю. Паславського до далекої Америки, де він прожив більшу частину життя.
Колекція Ю. Паславського складає 2243 примірників книжок та часописів, є універсальна за змістом. Хронологічні межі колекції символічні – кінець ХIХ ст. – 1991 рік. Основу становлять книжки українських класиків: Тараса Шевченка, Лесі Українки, Івана Франка, Панаса Мирного, Івана Нечуя-Левицького. В колекції представлено їхні твори, видані як в Україні, так і за кордоном. Зокрема, Шевченкіана представлена цінними виданнями 1918 року (Вінніпег), ювілейне 1960-го року (Вінніпег-Нью-Йорк) та 14-ти томне видання 1961 року (Чікаго).
У родині уважно слідкували за розвитком української літератури у ХХ ст. Про це свідчить велика добірка творів українських письменників: В. Винниченка, І. Багряного, Т. Осьмачки, Б. Лепкого, Л. Мосендза та ін. У колекції зібрано переважно прижиттєві видання цих авторів. Інтерес для сучасного українського читача становлять твори письменників Л. Безручка, О. Брика, В. Бендера та ін., які репрезентують процеси розвитку української літератури поза межами України. Гортаючи сторінки книжок з колекції Юрія Паславського, обов’язково звертаєш увагу на місце їх видання: Київ, Кам’янець-Подільський, Львів, Прага, Подєбради, Варшава, Краків, Мюнхен, а далі міста Канади, США, Південної Америки… Це шлях вільного українського книжкового руху, відновленого за часів УНР. У колекції представлені книжки відомих українських видавництв “Вернигора”, “Дзвін”, Українських Наукових Товариств (Львів, Варшава, Мюнхен). Зокрема, такі раритети “Дзвону”: Сірий Ю. (Тищенко). Про світ божий.- Київ; Відень,1919; Заневич І. Знесення панщини. - Львів, 1895.
У родині Паславських поважно ставилися до історії України, в колі родинного читання були книжки: Антонович В. Коротка історія козаччини. - Коломия, 1921; Вербицький М. Найбільший злочин Кремля: запланований голод в Україні 1932-1933рр. - Лондон, 1952; Будзиновський В. Під одну булаву. Львів: Діло, 1920; Веселовський Я. Кривавого року 1917. - Відень, 1917; Велика історія України. - Львів; Вінніпег, 1948 та ін. Майже 30 % книжкового та періодичного фонду становлять документи з 1903 до 1948 року.
Пан Ю. Паславський заповідав Києво-Могилянській Академії кошти на два гранти: “Студенту НаУКМА - кращому читачеві наукової бібліотеки” та “Магістру НаУКМА - кращому читачеві наукової бібліотеки”. Власником колекції складено каталог, який обіймає видання з 1903 до 1992 року. Колекція нараховує 2247 прим. / 1572 назв та періодичних видань, які розташовано за універсальною десятковою класифікацією, а в середині – за алфавітом.

Колекція повністю представлена в електронному каталозі.

Паспорт колекції.