Відійшов у вічність Тарас Гунчак (13 березня 1932, село Старе Місто на Тернопільщині – 1 липня 2024, США) - видатний українсько-американський історик і громадський діяч. Тарас Григорович працював професором у Ратгерському університеті в США, отримав ступінь доктора філософії, активно долучався до наукового та громадського життя української діаспори у США. З 1984 по 1995 рік був редактором і співредактором часопису «Сучасність», а з 2004 року – редактором щоквартальника «The Ukrainian Quarterly».

Колекція документів, які історик передав до Наукової бібліотеки Національного університету «Києво-Могилянська академія» у 2014 році, значною мірою складається із архівних матеріалів. Це фотокопії та мікрофільми документів, з якими науковець працював у різних архівах світу, зокрема у Федеральному архіві Німеччини, Національному архіві США, Центральному державному історичному архіві України у Львові.

Книжкова частина колекції Тараса Гунчака включає видання присвячені українській революції 1917-1922 років, правничі студії, публікації архівних документів та рідкісні українознавчі праці. Серед інших видань в колекції зібрано унікальні примірники – «Украинскій народъ в его прошломъ и настоящемъ» (перша енциклопедія українознавства, видана в Петербурзі за ініціативи М.С. Грушевського), «Замітки і матеріяли до історії української революції: 1917-1920 рр.» П. Христюка, «Мої спомини про недавнє-минуле» Д. Дорошенка, «Шлях визволення» М. Шаповала, «Trial of the major war criminals before the International Military Tribunal, Nuremberg, 14 November 1945 - 1 October 1946» (42 томи архівних матеріалів з Нюрнберзького процесу) та інші.

Книжкова колекція представлена в е-каталозі бібліотеки НаУКМА за посиланням.

Опис архівної колекції за посиланням.