Проекти

 

Проектна діяльність

2022

Проект "Колекція письменниці, перекладачки і літературознавиці Віри Вовк (Селянської) в Національному університеті «Києво-Могилянська академія»"

Проєкт передбачає опрацювання книжкової, архівної та мистецької колекції, що зберігається в Науковій бібліотеці НаУКМА. Метою проекту є підготовка та видання друкованого та електронного бібліографічного покажчика (путівника) персональної книжкової, архівної та мистецької колекції Віри Вовк.

Віра Вовк (при народженні: Селянська) народилася 2 січня 1926 р. у Бориславі (Львівська область) і у 2021 році відзначила 95-річний ювілей. Початок бібліотечно-архівної колекції письменниці, перекладачки і літературознавиці Віри Вовк у Національному університеті «Києво-Могилянська академія» було покладено 27 листопада 1997 року під час урочистої передачі Національною комісією з питань повернення в Україну культурних цінностей при Кабінеті Міністрів України 80 примірників друкованих видань. Впродовж наступних років колекція поповнювалась власницею і сьогодні становить 4667 примірників книжок та журналів українською, португальською, німецькою, англійською, французькою, польською, чеською, словенською, грецькою й іншими мовами. У 2017 році В. Вовк вирішила передати до НаУКМА свою колекцію творів народного та професійного мистецтва, яку вона систематично збирала впродовж довгих років та під час свого побуту і подорожей в різних країнах світу. Мистецька колекція нараховує понад 600 творів, створених народними майстрами та професійними митцями з України, Бразилії, Мексики, Перу, Німеччини, Іспанії, Італії, Португалії, Данії, Йорданії, Тунісу, Марокко, Єгипту, Туреччини, Китаю, Тибету, Японії, Індії, Індонезії, Нікарагуа, Сенегалу.

Актуальність полягає в опрацюванні та популяризації друкованої, архівної та мистецької  колекції визначної української літераторки, лауреатки Шевченківської премії, почесної докторки та меценатки НаУКМА Віри Вовк.

Хронологічні межі колекції охоплюють період в понад 200 років — від початку XIX ст. і до початку XXI ст.

Частину колекції становлять цінні та рідкісні книги, які були видані у XIX  - початку XX ст. у німецьких, польських, французьких, українських видавництвах.

Мистецькі твори мають велику меморіальну цінність, оскільки були подаровані В. Вовк її друзями та колегами – видатними українськими діячами і митцями Іваном Світличним, Іваном Драчем, Ярославою Музикою, Галиною Севрук, Опанасом Заливахою, Іриною Стешенко та ін. Українська частина колекції включає збірку опішнянських свищиків, гуцульських писанок, дерев’яних побутових предметів та вишивок першої третини ХХ ст. Колекція містить також збірку об’єктів релігійного характеру, зокрема ікони, хрести, статуетки святих, а також предмети культу східних релігій тощо. В колекції представлені твори різних видів мистецтва – живопис, графіка, скульптура, рельєфи, декоративне мистецтво, а також різноманітні матеріал та техніки виконання.