Меморіальна бібліотека Джеймса Мейса

Книжково-архівна колекція Джеймса Мейса надходила до бібліотеки НаУКМА протягом 2005-2010 років від Наталі Дзюбенко-Мейс на виконання заповіту її чоловіка. У 2010 році колекція отримала статус Меморіальної бібліотеки-архіву Джеймса Мейса, яка сьогодні розміщується поряд з Американською бібліотекою ім. В. Китастого (корпус №4 НаУКМА). Колекція нараховує понад 2700 назв видань й понад 3600 примірників, в тому числі 159 назв періодичних видань. Архів дослідника впорядковано у 1095 архівних справ, що містять понад 4 тисячі документів та кілька музейних предметів. Наталя Дзюбенко-Мейс продовжує поповнювати колекцію.

Основна частина книжкової колекції – література з історії та політики Росії та України ХХ століття. Тут зосереджено практично публікації, які виходили на Заході різними мовами щодо історії голоду в Україні, фундаментальні праці з проблематики геноциду, тоталітаризму. Перебування Джеймса Мейса в Україні дозволило збагатити колекцію працями, що виходили в радянській Україні та за роки незалежності. Книжки українською мовою складають третину колекції.

Близько половини книжок мають особистий шрифтовий знак власника, частина марковані автографом Дж. Мейса, чимало є маргінальних написів – позначок, коментарів українською, російською, англійською мовами. Книги містять дарчі написи Олеся Гончара, Євгена Сверстюка, Станіслава Кульчицького, Івана Біласа, Любомира Винара, Юрія Шаповала та інших.

Найдавнішим виданням є сатирична поема американського письменника Джеймса Кирка Полдінга “Пісня шотландської скрипки”, видана у 1814 році (Paulding J. K. The lay of the Scottish fiddle. London, Printed for James Cawthorn, 1814).

Архів Джеймса Мейса дозволяє простежити історію вивчення американським дослідником наукових проблем у період, коли вони були заборонені для дослідження й обговорення у публічному та інтелектуальному просторі на теренах СРСР, водночас, коли рівень інтересу західних дослідників до історії України був низьким.

Справи в архівному описі поєднані в тематичні групи: науково-творчі матеріали, матеріали до біографії, листування, зображувальні матеріали та матеріали, зібрані Джеймсом Мейсом для його дослідницької роботи, які фактично є продовженням бібліотечної колекції.

Наукові дослідження представлені машинописами дисертації та написаної на її основі монографії «Communism and the Dilemmas of National Liberation: National Communism in Soviet Ukraine, 1918-1933» (1983 р.), статтями та рецензіями, конспектами, бібліографічними виписками.

Особистих документів у архівній колекції небагато, однак, вони дозволяють простежити основні віхи та досягнення в житті фондоутворювача: дипломи про освіту, посвідчення та грамоти.

Матеріали науково-організаційної діяльності та листування здебільшого належать періоду 1980-х років, коли інтенсифікується увага української діаспори до теми Голодомору. Листування відображає участь Джеймса Мейса в акціях, що якнайбільше сприяють актуалізації проблеми, зокрема, його робота над опрацюванням джерел для книги «Жнива скорботи» Роберта Конквеста (The Harvest of Sorrow: Soviet Collectivization and the Terror-Famine. ‒ New York: Oxford University Press, 1986) та керівництво Комісією комітету Конгресу США з вивчення Голоду в Україні (1986-1990 рр.), що збирала документальні та усні свідчення людей про владні дії та становище населення у 1933 році. Примірники трьох томів доповіді Комісії, що були презентовані у Вашингтоні у 1990 році, є знаковими матеріалами фонду (US Commission on the Ukraine Famine, Investigation of the Ukrainian Famine 1932–1933: Report to Congress, United States Government Printing Office, 1988).

Розділ, в якому згруповані матеріали, зібрані Джеймсом Мейсом для своїх праць та з тем, що його цікавили, є найбільшим за кількістю справ. Американський науковець намагався опрацювати всі матеріали, що були доступні у 1980-х роках в бібліотеках північноамериканського континенту з тематики свого дослідження і відповідно копії цих матеріалів є тепер частиною фонду.

Серед документів, що відклалися після переїзду Джеймса Мейса до України привертає увагу справа, пов’язана з відродженням Києво-Могилянської академії, яка містить оголошення 1992 року про перший прийом студентів у відновлений освітній заклад, положення про Надзірну раду та Києво-Могилянське братство.

Колекція Джеймса Мейса доступна для користувачів: друковані видання можна замовити через електронний каталог, опис архівного фонду – доступний онлайн, користування документами відповідно до правил бібліотеки.

 

 

Архів

Бібліотека

Пропам’ятний фонд

 

Колекція повністю представлена в електронному каталозі

 Паспорт колекції

 Путівник колекції

 Опис архівного фонду  

 Джеймс Мейс: біографічні дані

 Джеймс Мейс: вибрана бібліографія

 Джеймс Мейс і НаУКМА

 


ВІДЕО

Незнаний Голод (1983)

Історично-документальний фільм про Голодомор в Україні 1932-1933 років, сюжетна лінія якого побудована на інтерв'ю живих очевидців та дослідників Голодомору, зокрема, показано інтерв'ю з  вченим Гарвардського університету Джеймсом Мейсом (10:54, 15:13, 22:21). Ця маловідома документальна стрічка була першим фільмом про Голодомор в Україні, створеним в Канаді.

Жнива розпачу / Harvest of Despair: The 1932-33 Man-made Famine in Ukraine (1984)

Історично-документальний фільм про Голодомор в Україні 1932-1933 років, створений у 1984 Святославом Новицьким і Юрієм Луговим для показу на Канадському телебаченні.  Фільм  був премійований багатьма нагородами на міжнародних фестивалях. Дж. Мейс також виступив як експерт (9:36).

Час темряви (2003)

Документальний фільм Української студії телевізійних фільмів «Час Темряви», в якому Василь Марочко та свідки подій доповідают про злочинну роль керівників компартійної верхівки, торгсінів і всього більшовизму в організації Голодомору. Подано також кілька реплік Джеймса Мейса (38:41).

Пам'ять. Згадуючи Дж.Мейса (2004)

Розповідь про Дж. Мейса визначного історика, педагога, у 1986-1990 років виконавчого директора комісії Конгресу та Президента США з вивчення голодомору в Україні 1932-1933 років. Фільм створено ДТРК "Культура".

Свіча Джеймса Ернеста Мейса (2008)

Автори фільму проводять інтерв’ю з відомими українцями: політиками, істориками, громадськими діячами, які розповідають про трагедію України, дають оцінку подіям 1932-1933 років та згадують Дж. Мейса. Своїми спогадами про особисті зустрічі з Джеймсом Мейсом поділився і тодішній Президент України Віктор Ющенко.

Пам'яті Джеймса Мейса (2008)

Передача ЧДТРК "Сівер Центр", присвячена вшануванню пам'яті Джеймса Мейса.

Репортаж про історичні уроки Джеймса Мейса (2012)

Репортаж каналу TBi про вручення премії газети День імені Джеймса Мейса за громадянську позицію в журналістиці та передісторію її запровадження.

Голодомор: завдяки кому українці запалюють свічку у вікні | DW Ukrainian

Пів століття мовчанки про Голодомор, найбільшу трагедію українців ХХ століття, першим порушив американський історик Джеймс Мейс. Саме завдяки його задуму українці нині запалюють свічку у вікні в пам'ять про тих, кого замордували голодом. 

Джеймс Мейс. Траекторія долі.

Фільм розповідає про долю американського політолога і журналіста, дослідника Голодомору1932-33 рр., викладача Києво-Могилянської академії професора Джеймса Мейса.