Часті запитання

Хижацька публікація описується як "експлуатуюча бізнес-модель для видавничої справи, яка передбачає стягнення плати за публікації з авторів, не перевіряючи статті на якість та плагіат та не надаючи інших редакційних та видавничих послуг, які надають академічні журнали" у Вікіпедії. До недавнього часу серед учасників наукової спільноти не було спільного, стандартного опису та чітко визначених характеристик хижацьких журналів. У 2019 р. група професіоналів, що представляють видавничі товариства, фундаторів, дослідників, політиків, академічних установ, бібліотек, дійшли консенсусу щодо визначення хижацьких журналів та видавців: «Хижацькі журнали та видавці - це особи, які надають пріоритет власним інтересам над інтересами академічними і характеризуються неправдивою або оманливою інформацією, відхиленням від найкращих редакційних та публікаційних практик, відсутністю прозорості та / або використанням агресивних та нерозбірливих звичаїв.» Журнали з відкритим доступом повинні дотримуватися найкращої практики для наукового експертного огляду всіх поданих статей.

Авторам потрібно ретельно перевіряти якість як традиційних журналів за передплатою, так і журналів відкритого доступу та видавців. Існує безліч посібників та контрольних списків, які можуть допомогти авторам вибрати правильний журнал та видавця, щоб опублікувати свої результати досліджень. Найвідомішим є список журналів і видавців-хижаків - це список Білла, список потенційних хижацьких видавців та автономних журналів, який створив академічний бібліотекар Джеффрі Білл. Однак варто зазначити, що цей список призупинено, більше не оновлюється. Інструментарій наукових комунікацій ACRL’s Scholarly Communication Toolkit: Evaluating Journals надає користувачам поради щодо перевірки якості журналів, а також контрольний список Think.Check.Submit та інші додаткові ресурси.

Think.Check.Submit – це ініціатива, розпочата в 2015 році за підтримки коаліції з різних наукових організацій та установ у відповідь на дискусії про хижацьке видавництво. Вона допомагає дослідникам визначити надійні журнали для публікації своїх праць, пропонуючи набір критеріїв, які автори повинні шукати при виборі журналу чи видавця. Ця міжнародна ініціатива коаліції наукових видавців та асоціацій має на меті навчати дослідників, сприяти академічній доброчесності та будувати довіру до достовірних досліджень та публікацій.

Ще одну корисну, чітку інфографіку можна знайти в посібнику Himmelfarb Health Sciences Library під назвою «Хижацька публікація: хижацьке проти законного» (Predatory Publishing: Predatory vs. Legitimate), що описує основні характеристики хижацьких журналів.

Команда Наукової Бібліотеки допоможе перевірити журнал на предмет хижацьких практик: Перевірити журнал.