Консультації Ірина Хорошок, Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. |
Пошук інформації передбачає з’ясування, як досліджували певну тему у певній галузі. У більшості випадків пошук - це перегляд публікацій та інформації з певної теми. Існують різні стратегії пошуку інформації. Яку стратегію пошуку використовувати, в основному, залежить від етапу проведеного дослідження: Простий пошук - основний пошук Систематичний пошук - побудова запиту Пошук за логічним ланцюгом - «снігова куля»
|
Дослідники зазвичай починають з базового пошуку, за яким слідує більш розширений або систематичний пошук. Після виявлення високо релевантних статей їх можна використовувати для пошуку інших пов’язаних статей, слідуючи за логічним ланцюжком, або як спосіб поліпшити систематичний пошук.
Простий пошук стосується швидкого та першокрокового пошуку Інтернет-ресурсів. Google Scholar, каталог університетської бібліотеки або Wikipedia може бути першим місцем для пошуку інформації. Якщо тема дослідження проста і якщо є необхідність лише у декількох відповідних документах, пошук можна обмежити введенням одного пошукового терміну або фрази, наприклад, "хвороби рослин". Якщо посилання або частина бібліографічного запису доступна, наприклад, назва або журнал, просто введіть цю інформацію в одну з пошукових систем, щоб отримати повну бібліографічну інформацію. Простий пошук також є корисним, коли користувач точно знає, що шукати. У цьому випадку просто введіть посилання в Google чи Google Академія або в каталог університетської бібліотеки, щоб отримати повний текст публікації.
Систематичний пошук вимагає більш всебічної стратегії пошуку. Потрібно мати повний огляд усіх доступних інформаційних ресурсів з цього питання. Зазвичай це робиться для складного дослідження, яке має на меті виявити, відібрати та узагальнити всі інші дослідження, опубліковані з певного питання чи теми. Такий пошук складається з ідентифікації елементів пошуку, використання булевих операторів, вдосконалених методів пошуку та побудови запиту. Ключовими поняттями для пошуку повинні бути загальна ідея або основна тема, а пошукові терміни - це ключові слова для опису цих понять і тем.
Пошук за логічним ланцюгом: Ще одна стратегія пошуку, яку слід розглянути, - це слідування за логічним ланцюгом, який також називається «сніговою кулькою». Посилання, перелічені у відповідних публікаціях, приводять читачів до інших відповідних публікацій. Цей тип пошуку дуже корисний для орієнтування на старті проекту, оскільки він швидко допоможе відібрати відповідні публікації. Ці публікації можуть бути використані для пошуку термінів, і знову, пізніше, для перевірки, чи були знайдені всі відповідні документи.
Уточнення пошуку
Слід продовжувати оцінювати та вдосконалювати пошукові запити до тих пір, поки не буде отримана точна та відповідна інформація для мети пошуку. Кількість записів, знайдених під час пошуку, можна звузити або уточнити. Якщо запис є актуальним для теми, потрібно прочитати заголовок, ключові слова та, зокрема, анотацію.
Коли пошук отримує сотні чи тисячі результатів, потрібно уточнити та обмежити його, щоб знайти найбільш релевантні результати. Ввівши у поле пошуку якусь широку тему, наприклад "глобалізація" чи "організаційна поведінка", ми отримаємо занадто багато результатів. Спробуйте різні стратегії пошуку, щоб отримати відповідні результати, і пам’ятайте, що всі пошукові стратегії не функціонують однаково у всіх базах даних.
Логічні пошукові оператори (AND, OR, NOT) з'єднують терміни і знаходять записи, що містять відповідні терміни. Вони використовуються для посилення релевантності в результатах пошуку. Класифікація релевантності - це сортування результатів пошуку, щоб знайти найбільш відповідні документи. Багато пошукових систем дозволяють використовувати повний булевий пошук з логічними операторами AND, OR, NOT між пошуковими термінами. Класифікація релевантності, згадана вище в булевих операторах, включає:
- AND - оператор використовується для об'єднання двох або більше понять і звужує пошук
- OR - оператор використовується, щоб містити ті чи інші терміни, і розширює пошук
- NOT - оператор використовується для виключення тих чи інших термінів і звужує пошук
Спеціальні символи допоможуть звузити пошук і зробити його більш конкретним щодо найбільш відповідних ресурсів для потреб досліджень:
- Пошук фрази або близькості слів - пошук “…” або (…) дозволяє шукати точну фразу. Наприклад, “crop plantation” and (soil condition).
- Укорочення / підстановки - * або $ дозволяє шукати альтернативні написання. Наприклад, child* for child OR childs OR children parasite* for parasite OR parasite.
- Альтернативні написання - ? може використовуватися для заміни символів у будь-якому місці слова. Наприклад, wom?n would search for “woman” and “women”.
Більшість баз даних та пошукових платформ дозволяють обмежити пошук за автором, назвою, журналом, датою та мовою тощо. При обмеженні пошуку можна використовувати розширені варіанти пошуку та уточнення параметрів на пошуковій платформі. Також можуть бути спадні меню, такі як назва, журнал, джерело.