Користувачу

ISBN (англ. The International Standard Book Number, Міжнародний стандартний номер книги) — універсальний ідентифікаційний код, який проставляється на книгах і брошурах незалежно від способу їх виготовлення, розповсюдження, тиражу та обсягу. ISBN супроводжує видання, починаючи з моменту їх виготовлення. 

Міжнародний стандартний номер книги складається з абревіатури ISBN (незалежно від мови видання) й тринадцяти цифр. Для позначення цифрової частини ISBN застосовуються арабські цифри від 0 до 9. Цифрова частина ISBN складається з п'яти груп цифр, три з яких містять різну кількість цифрових знаків, відокремлених одна від одної дефісом або проміжком, а перша й остання група — фіксовану (сталу). Цифрова частина відокремлюється від абревіатури ISBN проміжком. П'ять груп цифр ISBN розміщуються в такій послідовності: 

  •  префікс GS1(EAN•UCC) для книг; 
  •  ідентифікатор групи (країни) Ідентифікатори України — 966 та 617
  •  ідентифікатор видавця; 
  •  порядковий ідентифікатор видання; 
  •  контрольна цифра. 

Наприклад: ISBN 978-966-8602-34-4, де 

978 — префікс для книг; 

966 — ідентифікатор України; 

8602 — ідентифікатор видавця; 

34 — порядковий ідентифікатор видання; 

4 — контрольна цифра. 

Функції національного агентства з надання ISBN виконує Державна наукова установа "Книжкова палата України імені Івана Федорова".  

Присвоювати ISBN мають право лише суб'єкти видавничої діяльності,  зареєстровані відповідно до чинного законодавства, які подали відповідну заяву до відділу ISBN Книжкової палати України. Таким чином, присвоїти ISBN може або друкарня/типографія, яка здійснює друк матеріалів, сторонній видавець (залучений спеціально для присвоєння ISBN) або безпосередньо сам видавець, якщо він офіційно зареєстрований.   

Перелік документів для одержання Міжнародного стандартного номера книг (ISBN) вказано на сайті Книжкової Палати.  

Інструкція про порядок надання міжнародного стандартного номера книги (ISBN) в Україні.  


ISSN (англ. The International Standard Serial Number, Міжнародний стандартний номер серіального видання) — універсальний ідентифікаційний код, який проставляється на серіальних виданнях (періодичних, продовжуваних) незалежно від способу їх виготовлення, розповсюдження, тиражу та обсягу, інших продовжуваних ресурсах. ISSN супроводжує видання, починаючи з моменту їх виготовлення. 

ISSN однозначно та безпомилково ідентифікує лише одне серіальне видання (як у друкованому, так і в електронному вигляді). Використання ISSN дає змогу об'єднати в єдину систему видання, розповсюдження та інформаційне обслуговування. 

ISSN є обов'язковим елементом вихідних відомостей серіального видання. 

ISSN призначений для ідентифікації всіх продовжуваних ресурсів незалежно від носія (друкованого чи електронного): 

газет;

журналів;

щорічників;

колекцій;

вебсайтів (окремих видів);

баз даних (окремих видів);

блогів (окремих видів) тощо.

Міжнародний стандартний номер серіального видання складається з абревіатури ISSN (незалежно від мови видання) й восьми цифр. Для позначення цифрової частини ISSN застосовують арабські цифри від 0 до 9. Цифрова частина ISSN складається з двох груп цифр, які містять однакову кількість цифрових знаків, відокремлених одна від одної дефісом. Цифрова частина відокремлюється від абревіатури ISSN проміжком. Дві групи цифр ISSN розміщуються в такій послідовності: 

  • перша група — містить чотири цифри;
  • друга група — містить цифри, остання з яких є контрольною;
  • для позначення контрольної цифри може використовуватися римська цифра X, якою позначають число 10.

Функції національного агентства з надання ISSN виконує Державна наукова установа "Книжкова палата України імені Івана Федорова"

Перелік документів для одержання Міжнародного стандартного номера серіального видання (ISSN) вказано на сайті Книжкової Палати. 

Віртуальний музей НаУКМА

Цифрова колекція

Репозитарій

Путівник бібліотекою