Замовити документи

Дані досліджень та відкрита наука

Дані дослідження, на яких ґрунтуються результати досліджень, є настільки ж важливими, як і опубліковані результати. Історично раніше, перш ніж існували наукові публікації, наукові дані використовувались для обміну в нотатках дослідників або лабораторних журналах. Практики збору та обміну даними були створені дослідниками, щоб задовольнити необхідність доступу до результатів, які раніше були недоступними. Наприклад, область біоінформатики була створена дослідниками всього світу, коли фахівці 20 років тому почали обмінюватися даними більш відкрито, оскільки вартість досліджень послідовності ДНК / РНК була надзвичайно дорогою. Ці витрати сьогодні значно скорочуються, але обмін даними залишається стандартною практикою для цієї професії.

Управління даними досліджень є важливим для підвищення ефективності досліджень та для того, щоб зробити дослідження доступними, а їхнє використання - багаторазовим для інших дослідників. Реєстр сховищ даних досліджень (Registry of Research Data Repositories на сайті re3data.org) можна використовувати для того, щоб дізнатися про сховища даних по всьому світу з усіх дисциплін та побачити, де можна поширювати набори даних досліджень. Для загальних цілей можна використовувати сховища даних, такі як Figshare, Dryad та Zenodo. Fairsharing.org включає бази даних біологічних наук, описані відповідно до вказівок та стандартів.

 Детальніше: Управління Дослідницькими Даними [Презентація]

Сьогодні багато фінансуючих організацій вимагають, щоб дані про дослідження були доступні для громадськості. Наприклад, програма Європейського Союзу з фінансування науки та інновацій Horizon 2020 просить своїх бенефіціарів зробити дані досліджень доступними, відкритими, сумісними та багаторазовими (findable, accessible, interoperable and reusable або скорочено - FAIR). Хоча це не нова практика, Концепція відкритої науки також була впроваджена в академічне середовище з 2015 року. Відкрита наука "розширює принципи відкритості до всього дослідницького циклу", виходячи за рамки публікації результатів. Повторне використання дослідницьких даних та результатів передбачає відкрите ліцензування (наприклад, ліцензії Creative Commons), що дозволяє іншим ділитися, використовувати їх та створювати нові роботи з даних та публікацій.

 Детальніше: Відкритий доступ та відкрита наука: виклики часу [Презентація]


Архівування публікацій

Репозиторії наукової літератури

Репозиторій - це відкритий онлайн-архів для збору, збереження та розповсюдження цифрових копій інтелектуальної продукції установи чи з певної дисципліни, що відповідає протоколу OAI (Open Archive Initiative). Відкритий доступ у науковий світ увійшов у двох формах. Однією з форм є «золотий» відкритий доступ, при якому автори роблять свої публікації вільно доступними для читачів у повністю відкритих «золотих» журналах або у гібридних журналах, що базуються на передплаті, але також вміщують статті з відкритим доступом. Інша форма - "зелений" відкритий доступ. Репозиторії - це форми зеленого відкритого доступу, в яких автори самостійно архівують свої публікації у сховищах установ чи предметів, таких як arXiv або PubMed Central. Автори можуть депонувати статті, опубліковані традиційним видавцем, але не у журналі відкритого доступу. Ця дія самоархівування дозволена лише в тому випадку, якщо автори мають право поширювати свою роботу в електронному вигляді за умов, визначених політикою видавця.

В НаУКМА існує власний інституційний репозиторій - Електронний архів Національного університету "Києво-Могилянська академія".

Політика видавців щодо само архівування

Якщо автор публікує статтю в традиційному журналі за передплатою, цього автора просять підписати договір про авторське право, який передає деякі або всі авторські права цьому видавцю. Автори повинні дотримуватися своїх прав, поки вони надсилають свою роботу видавцеві. 82% видавців у всьому світі дозволяють авторам зберігати копію своєї роботи у архівах. Веб-сайт SHERPA / ROMEO Publisher copyright policies & self-archiving надає список політик видавців та журналів, в якому можна знайти умови само архівації. Щоб ефективно використовувати SHERPA / ROMEO та уникнути будь-яких порушень авторських прав, важливо знати, яку версію дозволено депонувати: препринт - це версія документа перед експертним переглядом; постпринт - це версія статті після експертного огляду, з внесеними доправками; авторська копія – машинопис рецензованої остаточної версії документу; а версія видавця - PDF-файл, створений видавцем.

Репозиторії забезпечують читачів негайним доступом до результатів досліджень, з вільним доступом та найменшим обмеженням авторських прав. Перший у своєму роді відкритий архів препринтів, arXiv був створений в 1991 році для фізичних, математичних досліджень та досліджень з інформаційних технологій. Наприкінці 1990-х та на початку 2000-х інституційні репозиторії, а також предметні репозиторії набирали обертів. Архівні препринти мають багаторічну історію з arXiv, bioRxiv, та CogPrints, але останніми роками спостерігається зростання послуг для препринтів від Центру відкритих наук (Center for Open Science), таких як AgriXiv, AfricArxiv, EarthArxiv. Глобальний директорій репозиторіїв відкритого доступу (OpenDOAR) показує, що на даний момент у всьому світі існує понад 5340 репозиторіїв.

Політика Відкритого Доступу на інституційному та національному рівні була встановлена ​​разом з цим рухом, і в даний час вони досить добре визріли в багатьох регіонах. Організації, що фінансують, також прийняли політику Відкритого Доступу, щоб їхні спонсорські дослідження стали доступними для громадськості, які є платниками податків і, отже, власниками державних досліджень. (Див. ROARMAP щодо політики Відкритого Доступу по всьому світу). Для більшості організацій, що фінансують, та значної частини науково-дослідних установ обов'язковим є само архівування результатів досліджень, опубліковане афілійованим автором або спонсорованим дослідником. Залежно від дисципліни може знадобитися період ембарго перед самостійним архівуванням публікації; цей період може варіюватись від 6 до 36 місяців, до цього часу публікація повинна зберігатися у відкритому сховищі. SHERPA / ROMEO вказують цей період ембарго для окремих журналів, але гарною звичкою для науковця має стати перевірка веб-сайту видавця перед подачею рукопису в журнал.

 Детальніше: Препринти [Презентація]

 


Інтелектуальна власність

Всесвітня організація інтелектуальної власності або ВОІВ (англ. World Intellectual Property Organization, WIPO) - глобальна платформа з послуг, політики, інформації та співробітництва в галузі інтелектуальної власності, вказує, що: інтелектуальна власність стосується інтелектуальних творів, таких як винаходи; літературно-мистецькі твори; конструкції; а також - символи, імена та зображення, що використовуються в комерції. Інтелектуальна власність захищена законодавством патентами, товарними знаками, промисловим зразком, авторським правом та суміжними правами, які дозволяють людям отримувати визнання або фінансову вигоду від того, що вони винаходять або створюють. Досягаючи правильного балансу між інтересами новаторів та ширшим суспільним інтересом, система інтелектуальної власності має на меті створити середовище, в якому творчість та інновації можуть процвітати.

Важливість захисту інтелектуальної власності вперше була визнана Паризькою конвенцією про захист промислової власності 1883 року, відомою як "Паризька конвенція", та Бернською конвенцією про захист літературних і художніх творів 1886 р., Відомою як "Бернська конвенція".

Інтелектуальна власність:

- Промислова власність: патенти, торгові знаки, індустріальний дизайн, географічна назва.

- Авторське право: Література, фільм, музика, твір мистецтва, архітектурний дизайн.

Всесвітня організація інтелектуальної власності або ВОІВ (англ. World Intellectual Property Organization, WIPO) заявляє, що правами інтелектуальної власності захищаються: літературні, художні та наукові праці; виступи артистів-виконавців; подкасти та передачі; винаходи у всіх сферах людських знань; наукові відкриття; промислові зразки; торгові марки, знаки та комерційні найменування та позначення.

Відмінність промислової власності від авторського права полягає в принциповій різниці між винаходами та літературними чи художніми творами.

У своєму документі «Розуміння авторських прав та суміжні права» Всесвітня організація інтелектуальної власності виклала наступні пояснення та важливі принципи щодо «авторського права»:

- Авторське право стосується літературних та мистецьких творів, таких як книги, статті, музика, картини та скульптури, фільми та роботи на основі технологій (такі як комп’ютерні програми та електронні бази даних).

На відміну від захисту винаходів, законодавство про авторські права та пов'язане з ним поняття суміжних або сусідніх прав захищає лише форму вираження ідей, а не самі ідеї. Роботи, захищені авторським правом, є творчими щодо вибору та розташування засобів вираження, таких як слова, музичні ноти, кольори та форми. Авторські права захищають власника виключних прав власності від тих, хто копіює чи іншим чином приймає та використовує ту форму, в якій було виражено оригінальний твір.

Авторські права захищають два типи прав. Економічні права дозволяють власникам прав отримувати фінансову винагороду за використання своїх робіт іншими. Моральні права дозволяють авторам та творцям вчинити певні дії, щоб зберегти та захистити зв’язок зі своєю роботою. Автор або творець може бути власником економічних прав або ці права можуть бути передані одному або декільком власникам авторських прав. Багато країн не допускають передачі моральних прав.

Економічні права охоплюють дозвіл чи заборону відтворення твору в різних формах, таких як друковані видання чи звукозаписи; розповсюдження примірників твору; публічне виконання твору; мовлення або інше повідомлення твору для публіки; переклад твору на інші мови; та адаптація твору, наприклад перетворення роману на сценарій. Моральні права включають право претендувати на авторство твору (іноді його називають правом батьківства або правом атрибуції); і право заперечувати проти будь-якого спотворення або модифікації твору чи іншої зневажливої дії стосовно твору, яка завдала б шкоди честі або репутації автора (іноді називається правом на цілісність).

Існують винятки із захисту авторських прав, які називають «сумлінним використанням». ВОІВ визначає ці винятки як безкоштовне використання, "яке не несе зобов'язання відшкодувати право власника за використання твору без дозволу". Приклади безкоштовного використання включають цитування із захищеного твору за умови згадування джерела цитати та імені автора та якщо обсяг цитати сумісний із справедливою практикою; використання творів для ілюстрації та навчальних цілей; та використання творів з метою створення новин.

Багато країн визнають поняття сумлінного використання. Ці широкі, загальні обмеження чи винятки дозволяють використовувати твори без дозволу власника, враховуючи такі фактори, як характер та мета використання, у тому числі, чи є вони комерційними цілями; характер використовуваної роботи; обсяг використаної роботи стосовно роботи в цілому; та ймовірний вплив використання на потенційну комерційну цінність твору. У багатьох ліцензійних угодах використання в освітніх цілях підпадає під справедливе використання.

У своєму документі «Розуміння авторського права та суміжних прав» ВОІВ також пояснила «ліцензування»: ліцензування означає, що власник авторських прав зберігає право власності, але уповноважує третю сторону здійснювати певні дії, охоплені економічними правами, як правило, протягом певного періоду часу та з конкретною метою. Наприклад, автор роману може надати видавцю ліцензію на виготовлення та розповсюдження копій роману. У той же час автор може надати продюсеру фільму ліцензію на створення фільму за мотивами роману. Ліцензії можуть бути виключними, якщо право власника не дозволяє жодній іншій стороні здійснювати ліцензовані дії; або не є ексклюзивним, а це означає, що власник права може дозволити іншим здійснювати ті самі ліцензовані акти.

Зазвичай автори погоджуються на ексклюзивну передачу своїх прав видавцям, а постачальники баз даних пропонують користувачам неексклюзивні ліцензії через університети, науково-дослідні установи та бібліотеки на платній основі. Ці ліцензії між видавцями та установами містять умови використання, пов’язані зі змістом. Ліцензійна угода стосується того, кому дозволено отримувати доступ до вмісту, що ви та ваші користувачі можете, а що не можете робити, та обов'язки ліцензіата. Бібліотекарі несуть відповідальність за управління процесом ліцензування та уникають будь-яких порушень авторських прав, поки ліцензійний договір діє в їхніх установах. Бібліотеки надають рекомендації та навчання використанню ресурсів, що дотримуються авторських прав та умов договору, зазначених у їхніх ліцензіях.

Політика ліцензування видавців відрізняється. Загалом, ліцензійний договір між видавцем та бібліотекою / установою є конфіденційним та виключним для конкретної установи. Тому кожна конкретна угода повинна узгоджуватися окремо. Маючи типову ліцензію для установ та бібліотечних консорціумів, відповідні бібліотеки можуть об’єднуватись для отримання кращих угод з видавцями.

Рух Відкритого Доступу додав суттєвих змін у видавничий пейзаж. У новому середовищі видавці можуть дозволити самоархівування вмісту в інституційних сховищах установ авторів. Це дало бібліотекарам нову роль в управлінні правами доступу до статей, що зберігаються, та керівництвом користувачів через політику самоархівування видавців. У цій ситуації між установою та видавцем не існує ліцензійної угоди. Менеджер репозиторію, часто бібліотекар, повинен переконатися, що вміст, розміщений в репозиторії, дотримується політики видавця щодо авторських прав та самоархівування. Більшість таких політик індексується в базі даних SHERPA / RoMEO. Там можна шукати за назвою видавця або за заголовком журналу. Результат покаже, яку версію публікації можна при будь-яких умовах самоархівувати. У цьому контексті препринти означають версію статті перед експертним оглядом; постпринти - це версія статті після рецензування, з внесеними доправками; авторська копія - рецензована, остаточна версія статті; і версія видавця - це створений видавцем PDF-файл.

Сторінка статистики RoMEO показує, що 82% видавців допускають певну форму самостійного зберігання. Кожного видавця та політику журналу щодо самоархівування слід ретельно вивчити, щоб дізнатись деталі.


Відкриті ліцензії Creative Commons

Creative Commons (CC) - це неприбуткова організація, створена в 2001 році. Як вказує Berkman Center for Internet & Society at Harvard University: CC надає авторам зручні та альтернативні способи дозволити певні використання своїх творів, зберігаючи при цьому контроль над іншими способами використання. Іншими словами, це дозволяє їм легко створювати власні ліцензії, мінімізувати проблему робіт без авторства та сприяти культурі вільного вираження.

Захист авторських прав - це автоматичний процес, коли твір фіксується на матеріальному носії. Користувачі потребують дозволу автора / творця для використання цього твору. CC відомий як ліцензія на «деякі захищені права». У традиційних формах будь-яке використання захищеного авторським правом твору без дозволу автора / творця чи власника права є порушенням авторських прав. Зважаючи на те, скільки медіа сьогодні діють та використовуються в соціальних мережах, критика є обґрунтованою. CC допомагає уникнути часу та зусиль для отримання дозволу, надаючи інструменти для призначення відповідної ліцензії на роботу в цифровому середовищі. Інструменти CC дозволяють ділитися творчою чи інтелектуальною роботою з безкоштовними, простими у користуванні авторськими ліцензіями стандартизованим способом на ваших умовах. Це сприяє більшому обміну та повторному використанню, що призводить до інноваційних творінь, які приносять користь суспільству.

Ліцензії CC доступні англійською мовою за замовчуванням та перекладені іншими мовами. Більш ранні версії ліцензій CC застосовуються в інших національних правових системах, але ліцензія CC BY 4.0 за замовчуванням є міжнародною.

Автор наукової роботи повинен передбачити використання майбутніх робіт для обміну роботою з колегами, розповсюдження на конференціях, самоархівуванні на особистому веб-сайті або у сховищі, повторної публікації за допомогою адаптації чи перекладу, використання у навчальних та освітніх програмах. Тому, коли автори підписують угоду / договір про авторське право з видавцями чи організаціями, вони повинні зберігати відповідні права на копіювання, обмін та зміну. Найголовніше у відкритому доступі, де ліцензії CC є важливим компонентом, є те, щоб дозволити автору поширювати свої роботи.

Ліцензії Creative Commons складаються з чотирьох умов та шести комбінацій. Чотири умови представлені на малюнку нижче:

Виходячи з чотирьох обговорених вище умов, Creative Commons пропонує шість комбінацій ліцензій CC. Серед цих ліцензій: "Зазначення авторства" CC BY і "Із Зазначенням Авторства — Поширення На Тих Самих Умовах" CC BY-SA не мають обмежень щодо повторного використання твору. "Із Зазначенням Авторства — Некомерційна" BY-NC, "Із Зазначенням Авторства — Без Похідних" BY-ND, BY-NC-SA та BY-NCND дозволяють обмежене використання, наприклад комерційне використання, похідні роботи не дозволяються.

Кроки до отримання ліцензії CC можуть бути інтегровані з процесом подання до інституційного сховища. Це дозволяє користувачам прийняти ліцензію CC на свою роботу, поки вони подають свою роботу. Технічну інформацію про інтеграцію можна знайти на сайтах програмного забезпечення репозиторіїв, таких як Dspace. Для наукових та освітніх цілей і навіть для інших особистих цілей важливо знати, де і як знайти твори, що мають ліцензію Creative Commons. Creative Commons надає інструмент, який дозволяє користувачам відкривати ці твори на веб-сайті https://ccsearch.creativecommons.org. У популярних сервісах та пошукових системах, таких як Google, YouTube, Flickr, користувачі можуть фільтрувати результати за допомогою прав використання для отримання творів з ліцензією CC. Це може бути корисним, наприклад, для пошуку зображень чи відео, що мають ліцензію на використання CC, для використання у презентації на конференції чи лекції.

Художній твір може бути загальнодоступним, а це означає, що він належить або є загальнодоступним у цілому і не підпадає під авторські та юридичні обмеження. Немає дозволу на використання будь-яких матеріалів у відкритому доступі. Однак колекція матеріалів із загальнодоступним доступом може бути захищена законом про авторські права і для використання колекції в повному обсязі потрібен дозвіл власника авторських прав.

Захист авторських прав на твір має свої часові рамки. Тривалість авторського права, передбачена національним законодавством, - це, як правило, життя автора плюс не менше 50 років після смерті автора. У ряді країн існує тенденція до збільшення тривалості авторських прав до періоду життя автора плюс 70 років після смерті автора. Захист авторських прав завжди закінчується в кінці календарного року, тобто 31 грудня, що авторські права мають термін дії.

 Детальніше: Бути відкритим: Інтелектуальна власність й Інтернет [Презентація]


Академічна доброчесність та плагіат

Незалежно від галузі знань, кожен несе етичну відповідальність під час проведення досліджень. Плагіат є етичною проблемою. Ця проблема є вагомою при написанні наукових досліджень, де плагіат є підставою для відмови в публікації статті чи матеріалу конференції. Це також згубно впливає на оцінку результативності роботи дослідників, втрату авторитету та професійного становища, навіть на втрату роботи.

Плагіат - це використання чужих слів, ідей чи інших інтелектуальних надбань без чіткого посилання на джерело цієї інформації. Це може бути навмисно або ненавмисно. Важливо розрізнити дві форми поведінки:

- перший – коли Ви видаєте чужий текст як власний або намагаєтесь розмити межу між власними ідеями чи словами та тими, що були запозиченими з іншого джерела;

- другий – коли Ви необережно або невідповідно цитуєте ідеї та слова, запозичені з іншого джерела.

Другий тип поведінки - це не плагіат, а неспроможність правильно цитувати ресурси для своєї роботи.

Існують різні типи плагіату:

- Крадіжка: Якщо ви берете речення або оригінальну фразу і видаєте її як свою, це вважається крадіжкою.

- Мозаїчний або «клаптиковий» плагіат: Якщо Ви використовуючи слова та фрази з оригінального тексту (які можуть бути або не можуть бути розпізнані) та скріплюйте їх разом власними реченнями.

- Перефразування: приймати слова автора та трохи їх змінювати, не цитуючи оригінальний текст - це плагіат.

- Неточне цитування: Коли ви цитуєте іншого автора у власному творі, обов'язково цитуйте саме те, що було сказано. Прямі цитати - це коли ви вживаєте точні слова автора. Непрямі цитати - це коли ви вживаєте оригінальні думки автора, але не його точні слова. Обидва випадки треба цитувати!

- Копіювання: Ви не можете повторно використовувати / переробити власний твір для використання в іншій роботі. Якщо ви цитуєте свою попередню роботу, пам’ятайте поставити посилання на неї. В іншому випадку це – самоплагіат.

Виявлення плагіату можна здійснити вручну або за допомогою програмного забезпечення. Зараз багато університетів використовують програмне забезпечення для виявлення плагіату у творах своїх студентів, викладачів та співробітників. Цей тип програмного забезпечення дозволяє порівнювати великі масиви тексту для полегшення виявлення плагіату. Існує комерційне програмне забезпечення (наприклад, Turnitin) та безкоштовне програмне забезпечення для виявлення плагіату.

 Детальніше: Академічна доброчесність у процесі виконання наукових досліджень [Презентація]