Книжкова колекція Романа Шпорлюка, почесного професора НаУКМА, дослідника, історика, дійсного члена НТШ і УВАН, розпочала надходити до бібліотеки НаУКМА у лютому 2022 року. 10 лютого 2022 року Роман Шпорлюк та НаУКМА підписали угоду про передачу бібліотечних та архівних фондів до бібліотеки НаУКМА.

Шпорлюк Роман народився у 1933 році, містечко Гримайлів, Скалатський повіт, Тарнопольське воєводство) — український та американський історик, доктор філософії, професор, дійсний член НТШ і УВАН. Колишній директор Українського наукового інституту Гарвардського університету (Кембридж, Массачусетс, США).

До 1958 жив у Польщі.

Закінчив Люблінський Університет Марії Кюрі-Склодовської (право, 1955), Оксфордський (суспільні науки, 1961) і Стенфордський (історія, 1965) університети. В 1965–1991 — професор історії Східної Європи в Мічиганському університеті. Колишній директор Центру російських і східноєвропейських студій у Мічиганському Університеті.

З 1991 — професор історії України на факультеті історії Гарвардського університету.

У 1996 – 2003 рр. — Директор Українського наукового інституту Гарвардського університету.

Член Української вільної академії наук в США. Член Ради Американських Асоціації сприяння слов'янознавству (1976–1979), член Польського товариства наук і мистецтв у Нью-Йорку та інших наукових товариств. Іноземний член НАН України, почесний професор Національного університету «Києво-Могилянська Академія».

Автор нарису з історії України «Ukraine: A Brief History» та монографії «The Political Thought of Thomas G. Masaryk». Укладач і редактор тому вибраних статей М. Покровського та збірної праці «The Influence of Eastern Europe and the Soviet West on the USSR».

Широко друкувався в журналі «Сучасність» під псевдонімом Павло Чернов.

Сьогодні професор Шпорлюк — professor emeritus (заслужений професор), перебуває на творчій роботі.

Публікації в журналах та збірниках.

Перші 343 книжки з приватної колекції професора було підготовлено та відправлено з США ще у лютому 2022 року. Незважаючи на повномасштабне вторгнення РФ до України та бойові дії, які почалися з обстрілів Києва та українських міст 24 лютого 2022, посилки з цінними виданнями вдалося отримати у травні цього ж року за сприяння Києво Могилянської Фундації в Америці.

Станом на 1.01.2024 р., колекція нарахаховує 367 примірників та 354 назв.

Колекція повністю представлена в електронному каталозі.

 Паспорт колекції.