Користувачу

Дані досліджень та відкрита наука

Дані дослідження, на яких ґрунтуються результати досліджень, є настільки ж важливими, як і опубліковані результати. Історично раніше, перш ніж існували наукові публікації, наукові дані використовувались для обміну в нотатках дослідників або лабораторних журналах. Практики збору та обміну даними були створені дослідниками, щоб задовольнити необхідність доступу до результатів, які раніше були недоступними. Наприклад, область біоінформатики була створена дослідниками всього світу, коли фахівці 20 років тому почали обмінюватися даними більш відкрито, оскільки вартість досліджень послідовності ДНК / РНК була надзвичайно дорогою. Ці витрати сьогодні значно скорочуються, але обмін даними залишається стандартною практикою для цієї професії.

Управління даними досліджень є важливим для підвищення ефективності досліджень та для того, щоб зробити дослідження доступними, а їхнє використання - багаторазовим для інших дослідників. Реєстр сховищ даних досліджень (Registry of Research Data Repositories на сайті re3data.org) можна використовувати для того, щоб дізнатися про сховища даних по всьому світу з усіх дисциплін та побачити, де можна поширювати набори даних досліджень. Для загальних цілей можна використовувати сховища даних, такі як Figshare, Dryad та Zenodo. Fairsharing.org включає бази даних біологічних наук, описані відповідно до вказівок та стандартів.

 Детальніше: Управління Дослідницькими Даними [Презентація]

Сьогодні багато фінансуючих організацій вимагають, щоб дані про дослідження були доступні для громадськості. Наприклад, програма Європейського Союзу з фінансування науки та інновацій Horizon 2020 просить своїх бенефіціарів зробити дані досліджень доступними, відкритими, сумісними та багаторазовими (findable, accessible, interoperable and reusable або скорочено - FAIR). Хоча це не нова практика, Концепція відкритої науки також була впроваджена в академічне середовище з 2015 року. Відкрита наука "розширює принципи відкритості до всього дослідницького циклу", виходячи за рамки публікації результатів. Повторне використання дослідницьких даних та результатів передбачає відкрите ліцензування (наприклад, ліцензії Creative Commons), що дозволяє іншим ділитися, використовувати їх та створювати нові роботи з даних та публікацій.

 Детальніше: Відкритий доступ та відкрита наука: виклики часу [Презентація]

Віртуальний музей НаУКМА

Цифрова колекція

Репозитарій

Путівник бібліотекою