У квітні 2019 року до нашої бібліотеки почала надходити нова колекція нашої давньої приятельки і дарувальниці Олександри Євгенівни Гнатю́к (пол. Aleksandra Hnatiuk). Пані Оля (Олександра) вже давно дарувала нам літературу, але зараз вирішила передати свою особову колекцію. Оля Гнатюк – відома і знана польська дослідниця в галузі українознавства, перекладачка та популяризаторка української літератури, співробітниця Інституту славістики Польської академії наук, професор НаУКМА, голова Товариства промоції української культури в Польщі та польської в Україні. Часто підписується як Оля Гнатюк (Ola Hnatiuk).
Видала в Польщі збірки поезії Ігоря Калинця, Василя Голобородька, есе та повісті Юрія Андруховича та «Історію України» Наталії Яковенко.
Народилася 11 листопада 1961 в м. Варшава.
Вивчала українську та російську філологію у Варшавському університеті, одержала магістра диплом з відзнакою в 1985 році. В 1992 році стала кандидатом філологічних наук захистивши дисертацію на тему «Українська барокова релігійна пісня».
Була доцентом, згодом професором в Інституті Славістики Польської Академії Наук, стажувалася в Гарвардському університеті на стипендії Шкляра.
У 2004 році здобула ступінь доктора наук (габілітація) написавши монографію «Прощання з імперією. Українські дискусії про ідентичність», яка отримала нагороду ім. Єжи Ґєдройця (2003) та нагороду Східного огляду (2004) і була перекладена на українську в 2005 році, працювала радником із питань культури й науки посольства Польщі в Україні.
Викладає у Варшавському університеті. З жовтня 2010 року керує спільною магістерською програмою Києво-Могилянській академії та Варшавського університету, професор Інституту славістики Польської Академії Наук. Є членом:

• Міжнародного бюро Міжнародної асоціації україністів;
• наукової ради Інституту славістики ПАН;
• редакційної ради видавничої серії «Модерна українська література»;
• Польського ПЕН;
• з 2011 року член правління міжнародного фонду «Відродження».

Редактор видавничої серії Współczesna literatura ukraińska.
У червні 2018 підтримала відкритий лист діячів культури, політиків і правозахисників із закликом до світових лідерів виступити на захист ув'язненого у Росії українського режисера Олега Сенцова й інших політв'язнів.
Віце-президентка Українського ПЕН:

• Нагороджена Кавалерським Хрестом Ордена Відродження Польщі (2012);
• Nagroda im. Ksawerego i Mieczysława Pruszyńskich Польського ПЕН (2018).

Колекція документів виходячи з фаху і сфер зацікавленості дарувальниці представлена перекладацькими, літературознавчими творами. Чималий обсяг колекції присвячено історії Європи і Польщі зокрема, також польською періодикою.

Станом на 1.01.2024 рік фонди колекції становлять 2878 прим. /2293 назв.

Колекція повністю представлена в електронному каталозі.

 Паспорт колекції.